1

Bądź widoczny w Internecie

Strona internetowa to najtańsza i najskuteczniejsza forma reklamy. Bądź widoczny także w sieci i przedstaw swoją ofertę milionom odbiorców!

Zobacz Ofertę
2

Zadbaj o wizerunek firmy

Wizytówka w sieci jest istotnym elementem budowania wizerunku. Pozwól zachęcić klientów do skorzystania z Twoich usług.

Zobacz Projekty
3

Budowa stron od A do Z

Praca nad oferowanymi stronami zaczyna się od projektu graficznego, a kończy na integracji z przyjaznym i łatwym w obsłudze system zarządzania treścią.

Zobacz Ofertę

Skuteczna optymalizacja plików strony

Wydawałoby się, że przy dzisiejszych szybkich łączach, optymalizacja witryny pod względem jej wagi, nie jest już tak istotna. Jest w tym trochę prawdy, jednakże należy zwrócić uwagę na ogromną ilość osób, które korzystają z urządzeń mobilnych, a te najczęściej mają ograniczony transfer bądź prędkość. Z tej racji, powinniśmy zadbać zarówno o kompresję plików CSS, JS, a także obrazów, które są często zbyt wielkie na stronach mobilnych.

Zacznijmy od kompresji kodu. Istnieje wiele narzędzi online do spakowania JavaScript lub CSS. Jednym z takich jest JSCompress.com, który pozwala zarówno na przeklejenie kodu lub przesłanie go w postaci pliku. Kod potrafi zostać zredukowany nawet o 90%. A co jeśli chcemy odzyskać czytelność skompresowanego kodu? Wystarczy użyć JS NICE, który postara się przywrócić odpowiednią strukturę. Do zmniejszenia kaskadowych arkuszy stylów może posłużyć CSSCompressor.com, przy którym jest dostępnych parę opcji.

Przejdźmy do plików graficznych, które są zazwyczaj cięższe niż sam kod. Szczególnie wtedy, gdy stosujemy obrazy wielkich rozmiarów o wysokiej jakości, np. jako tło lub jako elementy slidera. Coraz częściej są to też obrazy, które zmniejszamy poprzez CSS, gdy stosujemy układ responsywny/płynny. Powoduje to, że niezależnie od tego czy jesteśmy na desktopie czy na smartfonie, rozmiar pliku będzie taki sam. Na myśl oczywiście przychodzi podmiana grafik poprzez zastosowanie Media Queries, ale można też zastosować zwyczajną kompresję.

Niezwykle ciekawym narzędziem do kompresji obrazów jest Compressor.io, o którym wspominałem kiedyś na facebooku. Plik poddany optymalizacji potrafi skurczyć się o 90% bez zauważalnych zmian w jego jakości, co jest świetnym wynikiem. Jednakże by doszło do zauważanej kompresji, obraz nie może być zbyt mały ;) Innym, podobnym narzędziem jest OptimiZilla.com. Od poprzedniego różni go głownie fakt, że możemy wgrać do 20 plików jednocześnie.

Krzywiecki.com 25.07.14

Ja osobiście używam http://www.jpegmini.com/ . Można ściągnąć aplikację która pozwala pomniejszać do 20zdjęć/dzień. Jeżeli chodzi o kompresję PNG to polecam https://tinypng.com/ . A odnośnie kompresji kodu mam pytanie. Czy skompresowany css/js wczytuje się szybciej tylko ze względu na wagę czy jest też jakoś zoptymalizowany?

Klocek 25.07.14

@Krzywiecki.com, posłużę się cytatem: "It's not just about size, though, it's also about the number of requests to get the bits." ;)

Krzywiecki.com 25.07.14

THanks :) zainteresuję się tym na pewno :D

James 09.01.18

Cześć przyjaciele, Có nên sử dụng một ảnh mới nhất nén công cụ https://optimizejpeg.com/ để nén hình ảnh / png / jpef / gif và nượ c c cng việc không có ảnh chất lượng ảnh lớn nhất.

Komentarze

Agi

Hej...

Janusz Kamiński

Szkoda, że ten projekt znikł. :(...

James

Cześć przyjaciele, Có nên sử dụng một ảnh mới nhất nén công cụ https://optimizejpeg.com/ ...

Social Media

facebook logo